FASHION

Ako si vybrať slnečné okuliare

ako si vybrat slnecne okuliare

Máme tu obdobie leta a s ním spojené krásne slnečné počasie. Každý z nás si rad vychutnáva príjemné chvíle na slnku, či už doma na terase, v práci alebo s priateľmi na víkendových grilovačkách, či pri vode. Často sa staráme o svoju pokožku, aby sme sa nespálili na slnku, natierame sa rôznymi krémami, ale myslíme aj na ochranu našich oči?

Ochrana očí pred slnečným žiarením je veľmi dôležitá! Preto sú najlepším riešením slnečné okuliare, ktoré dokonale ochránia váš zrak. Aké slnečné okuliare sú tie najlepšie? U mnohých ľudí prevláda názor, že iba tie „drahé“ slnečné okuliare sú správnym riešením ochrany zraku a slnečné okuliare by sme mali nakupovať iba v optike.

Mnoho štúdii a pravidelných testov odborných testovacích spoločnosti alebo aj Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) preukázali, že aj tie najdrahšie slnečné okuliare nesplnili vždy požadované normy a naopak už tie lacnejšie slnečné okuliare preukazovali skvelé výsledky. Čo je teda dôležité pri výbere slnečných okuliarov?

Slnečné okuliare sú často hlavne módny doplnok, ale pri výbere slnečných okuliarov je dôležitý v prvom rade filter, ktorým disponujú slnečné okuliare. Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nanometrov sa nazýva UV žiarenie, a preto je najdôležitejší UV filter, ktorý pohlcuje nebezpečné UV žiarenie, ktoré je nebezpečné ako pre pokožku, tak aj pre oči.

Kvalitné slnečné okuliare by mali pohlcovať aspoň 98% UV žiarenia. Účinnosť UV filtra nie je závislá od tmavosti šošoviek, pretože aj číre slnečné okuliare môžu poskytnúť plnú ochranu pred nebezpečným UV žiarením. Kvalitné slnečné okuliare majú často označenie UV 400, to znamená, že šošovky absorbujú UV žiarenie o vlnovej dĺžke 400 nanometrov a menej.

Okrem UV filtra sú dôležité aj ďalšie špeciálne filtre, ako polarizačný filter. Polarizačné slnečné okuliare sú najlepšou voľbou pri výbere slnečných okuliarov. Nájdete ich pod označením „polarized“ alebo „polarized lens“. 

Polarizácia zvyšuje vizuálnu ostrosť prostredníctvom eliminácie extrémnych odrazov a odleskov svetla, ktoré vznikajú najmä dopadom svetla na mokrú vozovku, lyžiarsku zjazdovku a pod., a preto sú skvelou voľbou na každodenné nosenie, k vode, na šoférovanie a na všetky športové aktivity.

Hlavnou výhodou slnečných okuliarov je, že okrem ochrany pred UV žiarením, ochránia aj pred infračerveným žiarením, ktoré vnímame ako teplo. Pri nadmernom prijímaní infračervených lúčov môže dôjsť až k spáleniu viečok.

Zároveň, ak budete mať slnečné okuliare na očiach, ochránia vaše oči aj pred nepriaznivými vplyvmi okolia, ako je prašnosť, poveternostné podmienky, vniknutie cudzieho telesa do oka a pod., a preto by každý z nás mal používať slnečné okuliare

Ak si aktuálne vyberáte slnečné okuliare nezabudnite, že najlepšie ochránia váš zrak slnečné okuliare s UV 400 filtrom a s polarizáciou. Dnes už nemusíte chodiť osobne do obchodov, ale kvalitné slnečné okuliare si zakúpite aj on-line. Najlepšie slnečné okuliare, ktoré dokonale ochránia váš zrak nájdete na www.okuliarewayfarer.sk

ako vybrat slnecne okuliare

 

Comment here